Regeringskansliet

Faktapromemoria 2011/12:FPM150

Europeisk strategi för ett bättre internet för barn

Kulturdepartementet

2012-06-07

Dokumentbeteckning

KOM(2012) 196 slutlig

Meddelande från kommissionen till Europaparlamentet, rådet, Europeiska ekonomiska och sociala kommittén samt regionkommittén om en europeisk strategi för ett bättre internet för barn.

Se även dokument från Europeiska Unionens Råd, 9486/12.

Sammanfattning

Den 3 maj 2012 presenterade kommissionen sitt meddelande om en europeisk strategi för ett bättre internet för barn.

Kommissionen konstaterar att medlemsstaterna gör allt större ansträngningar för att ta itu med digitala utmaningar, men att de åtgärder som vidtas inte räcker. Kommissionen bedömer det nödvändigt att utveckla en strategi för att uppfylla barns särskilda behov på internet och samtidigt garantera säkerheten för barn på internet.

Kommissionen föreslår en samlad europeisk strategi som är uppbyggd kring följande fyra pelare, vilka kompletterar varandra: 1) stimulera kvalitetsinnehåll online för ungdomar; 2) öka medvetenhet och egenmakt; 3) skapa en säker miljö för barn på nätet; 4) bekämpa sexuella övergrepp mot barn och sexuell exploatering av barn.

För att skapa ett bättre internet för barn föreslår kommissionen en kombination av strategier och åtgärder. De föreslagna instrumenten grundar sig på lagstiftning, självreglering och finansiellt stöd. Med hänsyn till att självreglering är den mest flexibla formen för att uppnå konkreta resultat anser kommissionen att den ska ges företräde. Även utbildning och egenmakt bör ges företräde framför alternativet lagstiftning.

Kommissionen föreslår att åtgärderna ska genomföras av kommissionen, medlemsstaterna och industrin, med stöd av varandra.

Regeringen välkomnar till stora delar kommissionens förslag till en samlad europeisk strategi för ett bättre internet för barn. Regeringen anser, i likhet med kommissionen, att internet kan ge barn många olika möjligheter till att leka, lära, vara kreativa och innovativa samt kommunicera. Regeringen vill därför prioritera ökad mediekunskap och digitala färdigheter, samtidigt som åtgärder för att skapa en säker miljö för barn på nätet, exempelvis genom filter, kan fungera som värdefulla komplement.

1Förslaget

1.1Ärendets bakgrund

Det finns flera tidigare beslut och dokument som kan relateras till meddelandet. I rådets slutsatser om skyddet av barn i den digitala världen från den 28 november 2011 betonas att det krävs en kombination av strategier för att skapa ett bättre internet. I den digitala agendan för Europa1, som syftar till att digitalisera hela EU, framhålls att internet kan bli något som barn kan utnyttja för att få tillgång till kunskaper, kommunicera, utveckla sina färdigheter och förbättra sina möjligheter till arbete och anställbarhet. Främjandet av interaktivt innehåll för barn kan komma att bidra till en livskraftig europeisk digital inre marknad.

1.2Förslagets innehåll

Meddelande behandlar kommissionens syn på en europeisk strategi för ett bättre internet för barn. Strategin är uppbyggd kring fyra pelare, som kompletterar varandra:1) stimulera kvalitetsinnehåll för ungdomar; 2) öka medvetenhet och egenmakt; 3) skapa en säker miljö för barn på nätet; 4) bekämpa sexuella övergrepp mot barn och sexuell exploatering av barn.

Kommissionen föreslår att kommissionen, medlemsstaterna och industrin genomför åtgärder, med stöd av varandra.

Första pelaren Högkvalitativt innehåll online för barn och ungdomar

Kommissionen föreslår följande två åtgärder, vilka är nära sammankopplade.

Stimulera produktion av kreativt och pedagogiskt innehåll online för barn

Främja positiva erfarenheter på nätet för barn

Andra pelaren - Öka medvetenhet och egenmakt

Kommissionen betonar att barn, deras föräldrar och lärare, måste vara medvetna om potentiella risker som barn kan utsättas för på nätet. Kommissionen föreslår därför att barn utveklar sin mediekunskap inklusive sitt kritiska tänkande. Följande tre åtgärder föreslås i meddelandet.

Digital kompetens, mediekunskap2 och undervisning om säkerhet på nätet

Ökad informationsverksamhet och ungdomars deltagande

Enkla och robusta rapporteringsverktyg för användarna

Kommissionen föreslår att rapporteringssystem, avseende innehåll och kontakter som kan vara skadliga för barn, bör göras tillgängliga i hela EU. Syftet med sådana system är att öka barns möjligheter att hantera t.ex. nätmobbning och/eller grooming. Med grooming avses handlingar som vidtas avsiktligen för att vinna barns förtroende och upprätta en känslomässig kontakt med barn i sexuellt syfte eller för utnyttjande. Industrin föreslås vidta åtgärderna, med stöd från kommissionen och medlemsstaterna.

Tredje pelaren skapa en säker miljö för barn på nätet

Barn ser inte alltid de potentiella risker de står inför och är inte heller alltid medvetna om de möjliga konsekvenserna av sitt handlande på nätet. Kommissionen föreslår därför följande fyra åtgärder.

Åldersanpassade sekretessinställningar

Ökad tillgänglighet till och användning av föräldrakontroll

Bredare användning av åldersmärkning och innehållsklassificering

Annonsering på nätet och onlineköp

Fjärde pelaren bekämpa sexuella övergrepp mot barn och sexuell exploatering av barn

Internet används i allt högre grad för att sprida bilder på sexuella övergrepp mot barn. Mot den bakgrunden har kommissionen föreslagit följande åtgärder.

Identifiering av material med sexuella övergrepp mot barn via nätet

Kommissionen bedömer att åtgärderna ska uppfylla bestämmelserna i det nya direktivet om bekämpande av sexuellt utnyttjande av barn och barnpornografi3, direktivet om e-handel4 samt gällande lagstiftning om dataskydd och EU-stadgan om de grundläggande rättigheterna. Kommissionen föreslås vidta åtgärderna, med stöd av medlemsstaterna och industrin.

Internationellt samarbete för att bekämpa sexuella övergrepp mot barn och sexuell exploatering av barn

1.3Gällande svenska regler och förslagets effekt på dessa

Regeringen bedömer inte att meddelandet får några konsekvenser för nuvarande svenska regler.

1.4Budgetära konsekvenser / Konsekvensanalys

Kommissionen har inte genomfört någon särskild konsekvensanalys över meddelandet.

Meddelandet får inga direkta budgetära konsekvenser.

2Ståndpunkter

2.1Preliminär svensk ståndpunkt

Regeringen välkomnar att kommissionen presenterar ett förslag till en samlad europeisk strategi för ett bättre internet för barn.

Regeringen anser, liksom kommissionen, att barn har särskilda behov och är särskilt utsatta. Vidare anser regeringen att det är viktigt att barn, deras föräldrar och andra vuxna som professionellt kommer i kontakt med barn utvecklar sin mediekunskap (media literacy). Regeringen bedömer också att åtgärder för att skapa en säker miljö för barn på nätet, exempelvis genom filter som kan aktiveras av konsumenterna (t.ex. föräldrar), är värdefulla komplement till ökad medvetenhet och mediekunskap hos barn och unga och vuxna i deras närhet.

Utgångspunkten för regeringen är att möjligheterna med internet för barn och unga är större än dess risker och hot. Regeringen vill därför verka för ökad mediekunskap och digitala färdigheter, framför tekniska lösningar i form av exempelvis filter. Om det vid ett senare tillfälle presenteras mer konkreta förslag får dessa analyseras närmare, t.ex. avseende ansvarsfördelning och samarbetsformer. Regeringen bedömer dock att det krävs mer information om vilka åtgärder som avses vad gäller förslagen om produktion av kreativt och pedagogiskt innehåll online för barn respektive åtgärderna avseende digital kompetens, mediekunskap och undervisning om säkerhet på nätet i skolornas läroplaner, för att nu kunna ta ställning till kommissionens förslag i dessa delar.

2.2Medlemsstaternas ståndpunkter

Medlemsstaternas ståndpunkter är ej kända.

2.3Institutionernas ståndpunkter

Institutionernas ståndpunkter är ej kända.

2.4Remissinstansernas ståndpunkter

Institutionernas ståndpunkter är ej kända.

3Förslagets förutsättningar

3.1Rättslig grund och beslutsförfarande

Ej aktuellt.

3.2Subsidiaritets- och proportionalitetsprincipen

Regeringen bedömer att kommissionens förslag inte strider mot proportionerlighetsprincipen. Subsidiaritetsprincipen får bedömas från fall till fall när respektive framtida förslag presenteras närmare.

4Övrigt

4.1Fortsatt behandling av ärendet

Det cypriotiska ordförandeskapet avser föreslå rådslutsatser i frågan.


[1]

KOM(2010) 245 slutlig/2.

[2]

I sitt meddelande till Europaparlamentet, rådet, Europeiska ekonomiska och sociala kommittén och Regionkommittén En europeisk strategi för mediekunskap i den digitala miljön, KOM(2007) 833, och i sin rekommendation av den 20 augusti 2009 om mediekunskap i den digitala miljön för en mer konkurrenskraftig audiovisuell industri och innehållsindustri och för ett kunskapssamhälle för alla, K(2009) 6464, beskriver kommissionen en europeisk strategi för mediekunskap i den digitala miljön.

[3]

Genom Europaparlamentets och rådets direktiv 2011/93/EU av den 13 december 2011 om bekämpande av sexuella övergrepp mot barn, sexuell exploatering av barn och barnpornografi kriminaliseras barnpornografibrott, grooming, sexuella övergrepp med webbkamera samt betraktande av barnpornografi på nätet utan att ladda ner filer.

[4]

Europaparlamentets och rådets direktiv 2000/31/EG av den 8 juni 2000 om vissa rättsliga aspekter på informationssamhällets tjänster, särskilt elektronisk handel, på den inre marknaden (Direktiv om elektronisk handel) utgör grunden för förfarandena för bl.a. anmälan.